Експедиція ВОСТР в KN49DE

Після започаткування красивої традиції - організації вінницькою радіоаматорською спільнотою УКХ польових днів, вже пройшло чотири роки. За цей час вдалось здійснити п’ять виїздів у поле для проведення радіоаматорського зв’язку в УКХ діапазонах.

І ось влітку 2021 року за ініціативи Володимира Бурдейного UR5NLA ми вирішили провести пробний КХ польовий виїзд. Так, саме пробний літній КХ виїзд в складі радіоаматорів-активістів для формування команди, випробовування і визначення комплекту апаратури та дослідження особливостей роботи в КХ діапазоні з польових умов.

Попередньо було погоджено локацію KN49DE – долина річки Південний Буг біля села Гущинці Калинівського району Вінницької області, посередині лісових масивів Чорноліського лісництва. Надзвичайно красива природа частково вцілілого Чорного лісу та долини річки мабуть були основними мотивуючими факторами для визначення саме цієї локації.

Готування до виїзду розпочалось приблизно за два тижні, тому не всі антени встигли зробити. За браком часу пріоритетними стали антени типу вертикал довжиною 27 м на базі щогли від військової радіорелейної станції Р-409 для роботи на НЧ та Spiderbeam на ВЧ діапазони. Вказані конструкції були виготовлені раніше. Так у січні 2020 року в локації KN49DK вдалось розгорнути КХ позицію для роботи в CQ WW 160 MCW CONTEST на базі вказаної щогли та отримати непогані результати. Стосовно антени Spiderbeam то Володимир UR5NLA створив вказану конструкцію у 2020 році та не встиг у повному обсязі налаштувати рефлекторні елементи.

4 червня 2021 року біля восьмої години ранку після вдалого маршу з Вінниці розпочалась розмітка місцевості для розгортання антен. Фізично важка задача була зосереджена навколо вертикала 27 м, адже маса щогли від радіостанції Р-409 складає біля 100 кг та має габарити п’ять з половиною метрів у складеному стані. Тому завантаження, розвантаження й транспортування такого виробу не проста задача.

 

Дякуючи моєму батькові В’ячеславу Івановичу, наявний у нього УАЗ-452 здатний перевезти такий габарит. Авто завжди у справному стані та готове до таких подорожей. До речі, Іванович теж має стосунок до радіо, адже у 60-х роках не тільки слухав Бітлз, а й транслював його на середніх хвилях за допомогою власноруч створеного передавача на лампі 6П3С та проводив місцеві зв’язки. Можливо тому він залишається активно лояльним до наших своєрідних розваг.

Окрім розвантаження та транспортування сто кілограмової щогли, встановлення її в робочу геометрію теж не дуже простий і легкий процес. І головне те, що він передбачає наявність мінімум п’яти учасників. Ось якраз станом на десяту годину, для встановлення щогли у вертикальну площину, нам і не вистачало одного учасника. Адже з радіоаматорів на місці розгортання в той момент були присутні тільки Сашко US0NZ, Володимир UR5NLA, Тарас UR5NRT. Отже разом зі мною четверо, що було явно недостатньо і ставило під загрозу перспективу розгортання щогли на НЧ діапазони взагалі. Згодом, після короткої наради вирішили ставити щоглу такою кількістю людей з додатковою фіксацією споруди розтяжками та драбиною. Так в ході проведення робіт виникали певні складності, які одразу вирішувались завдяки чіткій колективній роботі і гарним, креативним технічним ідеям учасників процесу.

 

 

Після розгортання вертикалу проведено налаштування цієї конструкції на діапазон 160 м способом підняття трьох десятиметрових провідників ємкісного навантаження. Конструкція виявилась низькоомною і часу на додаткове доналаштування вирішили не витрачати, так як рівень атмосферних шумів літнього діапазону 160 м робив його явно малоактивним і не ефективним для роботи. Тому вирішили зняти ємкісні навантаження та зменшити загальну довжину вертикалу до 20 метрів, що робить цю конструкцію номінально робочою на діапазон 80 метрів. Узгодивши вертикал на діапазон 80 метрів, розпочали розгортання спайдеру. Так станом на дев’яту годину вечора майже усі діапазони вже були оснащені антенами окрім діапазону 40 метрів – просто не встигли цього зробити. Олександр US0NZ та Тарас UR5NRT закінчили свою місію у допомозі встановлення антен та від’їхали у напрямку міста Вінниці. Ми з Володимиром UR5NLA заступили на нічне чергування біля робочого місця  з трансивером.

 

 

Основна вечірня робота в ефірі велась на діапазоні 20 метрів. Відкритими також були діапазони 15 та 10 метрів. Хоч на діапазон 80 метрів ми і отримали класичний вертикал, та на інтенсивну роботу годі було сподіватись. Грозові розряди літної восьмидесятки зробили її малолюдною та не цікавою. Випробувавши усі варіанти антен на діапазонах та розібравши пару пайлапів на діапазоні 20 метрів  ми вже готувались до відпочинку, як телефонний дзвінок від Анатолія UR5NLL дещо відкоригував наші плани.

Десь біля 12 години ночі Анатолій з кумом прибули на позашляховику до нашого табору та привези з собою новенький „Маламут-2” для перевірки його роботи в польових умовах. Звичайно, чистота польового ефіру нікого не залишила байдужим і усі милувались різнокольоровим водоспадом SDR панорами суцільно насиченим великою кількістю станцій в режимі FT8 на діапазоні 30 метрів.

 Недільного ранку було проведено ще ряд експериментів з антенами та обладнанням вузла зв’язку. А вже ближче до обіду ми розпочали потихеньку завершувати експедицію та готувати антені конструкції для транспортування. Щоб не турбувати лишній раз колег з Вінниці для згортання антен, мені прийшла ідея, за допомогою якої вдалось покласти щоглу від радіостанції Р-409 екіпажем всього з трьох осіб. І реалізація цього дуже проста. Одна з відтяжок складеної щогли прив’язується до дахового багажника автомобіля УАЗ 452 та потім авто починає повільно рухатись в напрямку щогли, де в цей час відбувається перехват конструкції на руки і обережне покладання її додолу. Ось так дуже швидко, безпечно і надійно конструкція у 100 кілограм і 5 з половиною метрів завдовжки опинилась у горизонтальному положенні для подальшої підготовки до транспортування.

Ось так відбулась перша пробна радіоекспедиція на КХ з перевіркою місця локації KN49DE, підбору польової команди та створення комплекту обладнання і антен для майбутніх схожих проектів. Велика подяка усім учасникам проекту і тим, хто просто вболівав і підтримував нас у групах.

73! UT7NY Val